Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Tiger-Swat

   Reaktywacja/Przebudowa   15.01.2018

   Drodzy użytkownicy!
   Jak niektórzy z Was mogli przeczytać na grupie facebook, ruszyliśmy z reaktywacja Areny. 
   Na chwilę obecną forum jest w przebudowie, pracujemy prężnie każdego dnia, aby przywrócić Sieci dawną świetność. 
   Nie przejmujcie się chwilowymi błędami, które nie muszą a mogą się pojawić (przeszliśmy na nowszą wersję silnika forum). 
   Mamy nadzieję, że tak jak dawniej tak i teraz - staniemy ramię w ramię na piaskach Areny Pozdrawiamy i witamy serdecznie
ZielonyRasta

Za prac� do Dubaju. Ile zarobisz, ile wydasz?

Rekomendowane odpowiedzi

ZA PRACÄ DO DUBAJU. ILE ZAROBISZ, ILE WYDASZ?

 

 

gdyby miesiÄczna pensja siÄgaĹa kilkudziesiÄciu tysiÄcy zĹotych i caĹa wpĹywaĹa na konto, bez odprowadzenia podatku i skĹadek na emeryturÄ, gdyby samochody byĹy znacznie taĹsze, a pracodawcy finansowali opiekÄ zdrowotnÄ i prywatnÄ edukacjÄ dla dzieci, mogĹo by oznaczaÄ, Ĺźe jesteĹmy w Dubaju. 

 

 

WedĹug danych podawanych przez pewne ĹşrĂłdĹa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na staĹe Ĺźyje juz ponad 2300 PolakĂłw. Region Zatoki Perskiej staĹ siÄ atrakcyjna przystaniÄ dla wielu specjalistĂłw. 

 

Fot. ZielonyRasta.

i8ayNAV.jpg

MVHexNm.jpg

LQ0gA6Y.jpg

ByRpTWt.jpg

fglabgc.jpg

 

"Prace FizycznÄ wykonujÄ gĹĂłwnie imigranci z Azji. Wynagrodzenie nie usatysfakcjonuje EuropejczykĂłw"

 

 

 O Dubaju krÄĹźy mnĂłstwo plotek - od wartoĹci kolejnych megainwestycji poczÄwszy aĹź po warunki codziennego Ĺźycia mieszkaĹcĂłw. Czy przeciÄtna pensa inĹźyniera czy menadĹźera w Emiratach wystarcza na utrzymanie w miejscu, gdzie nie pĹaci siÄ podatkĂłw, ale teĹź na staroĹÄ nie dostaje emerytury? Odpowiedzi na te pytanie udzieli nam jedna z Mieszkanek Dubaju jak i znana vlogerka Marcy Shan

 

 

Redaktor - Zacznijmy od tego, Ĺźe za pobyt w Dubaju trzeba zapĹaciÄ. Jak na Polskie warunki - doĹÄ sporo. Procedura nie przysparza chyba jedna problemow ? 

 

Marcy Shan -  30 - dniowa turystyczna wiza do Dubaju kosztuje ok 500 PLN. Jest wiele agencji, ktĂłre poĹredniczÄ w tej procedurze. A lecÄc liniami Emirates, po zakupie biletu o wizÄ moĹźna aplikowaÄ on-line i wychodzi to taniej (ok. 390 PLN). Po maksymalnie tygodniu na adres e-mail otrzymujemy gotowÄ promesÄ wizowÄ i moĹźemy lecieÄ do Dubaju.

 

Redaktor - Mieszka Pani juĹź tutaj jakiĹ czas. Przypuszczam, Ĺźe do pewnych finansowych reguĹ nadal trudno siÄ przyzwyczaiÄ. KtĂłre z nich wypadaĹo by tu wymieniÄ ?

 

Marcy Shan - W metrze jest zakaz jedzenia i picia - grozi za to mandat 100 AED, nie wolno teĹź ĹźuÄ gumy! Nie istniejÄ teĹź tak jak w Polsce spersonalizowane tablice rejestracyjne, wiec im mniejsza iloĹÄ cyfr na rejestracji (np. B 123) lub powtarzalny numer, tym cena jest wyĹźsza. Co roku organizowane sa aukcje takich tablic i ceny dochodzÄ do zawrotnych kwot - nawet do kilku milionĂłw zĹotych. Posiadanie takiej tablicy to sposĂłb na wyróşnienie siÄ z tĹumu, wszak na luksusowe samochody maĹo kto tutaj zwraca uwagÄ. DochĂłd z tych aukcji zazwyczaj zasila konta organizacji charytatywnej. 

 

Redaktor - Same samochody, biorÄc pod uwagÄ fakt, Ĺźe w Dubaju nie ma analogii do podatku VAT, powinny byÄ taĹsze?   

 

Marcy Shan - Wszystko naleĹźy od modelu i marki, ale przyjmuje siÄ, Ĺźe samochody sÄ taĹsze o okoĹo 30%. NajwiÄksza róşnica jest przy samochodach luksusowych pochodzÄcych z Europy (np. Porshe), a takĹźe przy japoĹskich markach typu Toyota, Nissan. Bardzo tanie sÄ teĹź auta pochodzÄce z USA (infinity, Acura, Chevrolet czy amerykaĹski Ford). Nawet jeĹli cena nie bÄdzie znaczÄco niĹźsza, to dostaniemy wyĹźszy pakiet wyposaĹźenia niĹź w podobnej cenie na przykĹad w Polsce. 

 

Z Ciekawostek: niektĂłre auta potrafiÄ byÄ prawie o poĹowÄ taĹsze - przykĹadowo bardzo popularne wĹrĂłd rezydentĂłw Mitsubishi Pajero, w najbogatszej wersji z silnikiem benzynowym 3.8 litra V6 w Emiratach kosztuje 120 tysiÄcy zĹotych. ( do tego dostaniemy darmowe ubezpieczenie na rok, darmowe przeglÄdy na rok i gwarancjÄ na 5 lat), kiedy za podobnie wyposaĹźony model w Polsce, ale z silnikiem diesla bÄdziemy musieli zapĹaciÄ okoĹo 220 tysiÄcy.

 

Redaktor - Ten brak VAT-U odczuwa siÄ przy codziennych zakupach ?

 

Marcy Shan - Wszystko zaleĹźy d tego co i gdzie kupujemy. Elektronika w duĹźych sieciach sklepĂłw potrafi kosztowaÄ wiÄcej niĹź w analogicznych sieciach w Polsce, jeĹli jednak poszperamy gĹÄbiej, moĹźemy kupiÄ jÄ  kilkanaĹcie, kilkadziesiÄt procent taniej. Znowu z ciekawostek - sprzÄt marki Apple kosztuje prawie dokĹadnie tyle, co w USA, a czasami potrafi byÄ taĹszy. 

 

Reporter - PisaĹa Pani kiedyĹ na blogu o tym, jak szejk emiratu zamroziĹ ceny 400 produktĂłw ĹźywnoĹciowych na kilka lat. Rynek trzyma siÄ z tego ? 

 

Marcy Shan - To, Ĺźe gospodarka EmiratĂłw jest regulowana odgĂłrnie, jest to wielkim plusem dla wszystkich osĂłb prywatnych. 

 

Szejk zamroziĹ ceny podstawowych produktĂłw spoĹźywczych, chemii gospodarczej, paliwa, wody, energii elektronicznej i pewnie wielu innych produktĂłw, z ktĂłrych nawet nie zdajemy sobie sprawy. Tak wiÄc na przykĹad ryĹź, niektĂłre warzywa i owoce, mleko, artykuĹy dla noworodkĂłw majÄ staĹa cenÄ od kilku lat.

 

Reporter - MĂłwiÄ, Ĺźe wĹaĹnie nabiaĹ - mleko, jogurty sÄ rozczarowujÄco drogie. 

 

 

Marcy Shan - Nie tylko nabiaĹ, a wszystko co jest importowane, szczegĂłlnie drogÄ lotnicza. Na szczÄĹcie czÄĹÄ produktĂłw wytwarza siÄ rĂłwnieĹź lokalnie, regiony Zatoki Perskiej i konsument ma wybĂłr, jogurt importowany z USA moĹźemy kupiÄ za rĂłwnowartoĹÄ 20 zĹotych, a lokalny za 2 zĹ. 

 

Reporter - Co jeszcze wydaje siÄ Pani mocno droĹźsze niĹź w Polsce? 

 

Marcy Shan - Drogie sÄ maliny, porzeczki i wszystko, czego nie da siÄ wyprodukowaÄ w okolicy - ze wzglÄdu na koszty transportu. 

 

Podobnie jest z warzywami - jeĹli chcemy kupiÄ warzywa importowane samolotem na przykĹad z USA, bÄdziemy musieli zapĹaciÄ wiÄcej, jeĹli jednak zadowolimy siÄ lokalnymi, ktĂłrych nie brakuje, ceny potrafiÄ byÄ zaskakujÄco niskie, PrzykĹadowo za kilogram pomidorĂłw zapĹacimy rĂłwnowartoĹÄ od 2 do 20 zĹ, w zaleĹźnoĹci od kraju pochodzenia.

 

DosyÄ droga jest teĹź wieprzowina, szczegĂłlnie ta pochodzÄca z Polski ( sÄ tu obecni wszyscy najwiÄksi producenci miÄsa w kraju), jednak mamy dostÄp do Ĺwietnej woĹowiny Wagyu/Kobe, wiÄc innej w zasadzie nie jadamy.

 

Reporter - To kraj, ktĂłry kusi szansÄ na wielkie pieniÄdze, ale raczej nie zdobÄdÄ ich ci, ktĂłrzy chcieliby tu emigrowaÄ za praca fizycznÄ? 

 

Marcy Shan - DokĹadnie, Prace fizyczne wykonujÄ imigranci z Azji. Wynagrodzenie nie usatysfakcjonuje EuropejczykĂłw, wiÄc próşno tu szukaÄ zatrudnienia bez wiÄkszych kwalifikacji. Stosunek zarobĂłw pracownikĂłw niĹźszego szczebla (np. robotnik budowlany) z Azji do zarobkĂłw, jakie mieliny w swoim kraju, jest mniej wiÄcej taki, jak w PRL, gdy Polacy ochoczo wyjeĹźdĹźali na saksy i zarobione na budowie pieniÄdze kupowali domy. W dzisiejszych czasach byĹoby to jednak dla nas zupeĹnie nieopĹacalne. 

 

Reporter - Wysokie, nowoczesne wieĹźowce... PrzesadÄ bÄdzie powiedzieÄ, Ĺźe nie ma tu domĂłw pod miastem, bo tutaj wszystko jest miastem? 

 

 

Marcy Shan - Wbrew pozorom Dubaj to nie tylko wysokie wieĹźowce. KaĹźdy znajdzie tutaj coĹ dla siebie. Apartamenty w modnej dzielnicy, z oknami od podĹogi po sufit i piÄknym widokiem na miasto lub na morze czy dom z ogrodem poĹoĹźonym w centrum, przy plaĹź, pod miastem lub na pustyni. 

CNJSaht.jpg

 

SÄ teĹź kameralne osiedla w niskiej zabudowie, przypominajÄce te  z wielu miast europejskich. Ceny zaleĹźÄ od lokalizacji, standardu, metraĹźu. rozpiÄtoĹÄ jest duĹźa, ale w fajnej dzielnicy za mieszkanie dwupokojowe o wielkoĹci 90m2 Ĺrednio pĹaci siÄ 55-75 tys, zĹotych rocznie.

 

Reporter - KoĹczÄc, podobno w Dubaju jest tylko dwĂłch operatorĂłw telefonii komĂłrkowej i internetu? Ceny - jak na takÄ sytuacjÄ - anormalnie wysokie?  

 

 

Marcy Shan - UsĹugi telekomunikacyjne sÄ zmonopolizowane. Obaj operatorzy (Etisalat i Du) naleĹźÄ do paĹstwa. Dzieje siÄ tak gĹĂłwnie dlatego, Ĺźe nie ma podatkĂłw, a Emiraty chcÄ mieÄ zapewnione regularne wpĹywy do budĹźetu. JeĹli chodzi o ceny, to jeĹli porĂłwnamy je z PolskÄ sÄ bardzo wysokie, przykĹadowo ĹÄcze o przepustowoĹci 16mbit kosztuje 265 zĹotych, za ĹÄcze 100mbit bÄdziemy musieli zapĹaciÄ okoĹo 800 zĹ. Internet dla firm jest jeszcze droĹźszy. PamiÄtajmy jednak o róşnicy w zarobkach. Nie spotkaĹam jeszcze nikogo, kto narzekaĹby na ceny internetu, gdy za litr benzyny pĹaci 1,5 zĹotego. 

 

 

Rozmawiam dla PaĹstwa ZielonyRasta, Redaktor Cs-Arena.eu

 • Upvote 8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najciekawszy materiał, jaki do tej pory wyszedł spod ręki redaktora na Arenie. Wszystko czytelne, tekst nie męczy nas lecz zachęca do dalszego zagłębiania się w niego. Ciekawe zdjęcia no i przeprowadzona rozmowa z osobą, która jest z tematem jak najbardziej obeznana. Bardzo dziękuję Ci Rasta za przygotowanie tego materiału jak i szczere podziękowania dla Marcy Shan, która zgodziła się wziąć udział w Twoim wywiadzie.

Po dzisiejszym dniu odnoszę wrażenie, że Redakcja na Arenie pozostanie przez dłuższy czas i nie podzieli losu poprzednich jej "odsłon". Brawo! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na pewno dziÄki Tobie nie stanie siÄ to magazynem typu " Pani domu ... " , a naprawdÄ zachÄcajÄcym do przeczytania artykuĹem napisanym z sensem oraz jakÄĹ charyzmÄ, ktĂłra zachÄca do przeczytania nastÄpnego artykuĹu :) !.

 

 

Kozak + !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę tego się nie spodziewałem. Jeśli będziesz takie materiały cały czas zamieszczał to aĹź miło się będzie czytać. 

Jestem tak jak As pod wielkim wraĹźeniem. 

 

Oczywiście łap + bo naprawdę zasłużony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No powiem Ci że byłem przeciwny twojej kandydatury ale powiem Ci świetna robota. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wita mbardzo ciekawy materiał :) ogladałem nawet na you tube bo ma kanał i wszystkiego mozna sie dowiedziec :)

brawo 

 

co tydzien jak bedzie takie nowosci i ciekawe tematy to bedzie super :)

 

pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×